محققان ایرانی موفق به ساخت "بیورآکتور کشت سلولی" شدند.

محققان ایرانی موفق به ساخت "بیورآکتور کشت سلولی" شدند.

 

بیوراکتور از جمله تجهیزاتی است که در کشت انواع سلول‌های جانوری و گیاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد و اکنون توسط محققان کشور به تولید رسیده است.

سید صفاعلی فاطمی مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان گفت: از این دستگاه در شرکت‌های دارویی، مراکز علمی، تحقیقاتی و تولید فرآورده‌های زیستی استفاده می‌شود.

وی با اشاره به نقش این دستگاه در تکمیل فرایند تحقیق و تولید در زیست فناوری بیان داشت: در حال حاضر واردات این دستگاه سخت‌تر از گذشته است، خوشبختانه موفق شده‌ایم که این محصول دانش‌بنیان را 40 درصد ارزان‌تر از نمونه مشابه خارجی تولید کنیم، همین موضوع سبب شده است دامنه مشتریان داخلی این محصول گسترش یابد.

این عضو هیئت علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست‌فناوری در ادامه اظهار کرد: شرکت تولیدکننده با بهره‌مندی از توان متخصصین داخلی امیدوار است که بتواند علاوه بر بازار داخلی، به افق‌های صادراتی مورد نظر مجموعه نیز دست یابد.

 فاطمی افزود: حضور در چند نمایشگاه برگزارشده توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به این شرکت کمک کرد با طیف جدیدی از مصرف‌کنندگان آشنا شود. تا کنون از دو کشور تایلند و سوریه نیز درخواست‌هایی داشته‌ایم و امیدوار هستیم با توجه به کیفیت محصولات و با کمک معاونت علمی و فناوری، بتوانیم محصولاتمان را به دست مشتریان غیرایرانی نیز برسانیم.

ساخت فرمنتورها، در حجم‌های مختلف از جمله دیگر تولیدات این شرکت است. از این دستگاه نیز در کشت سلولی استفاده می‌شود.